תפריט סגור

רובי ונונו על סיפורם של יוסי ומייג’ור

כתבה של רוברט ונונו

אין רצף טריטוריאלי בציר של יוסי העובד של חברת ר.ג.א. הנמצאת בבעלותו של רובי ונונו (רוברט ונונו). הציר מורכב מנקודות ואנו מדלגים מרחוב אחד לאחר בהתאם לרשימה.
יוסי מנקה הרחובות מספר “אתה לא יכול לעשות את כל האיזור שלך עם משאית אחת. יש עוד אוטו קטן שעובד איתנו , ג’ונסטון (רכב טיאוט קטן), אבל גם זה לפעמים לא מספיק”.
יוסי מספר שהוא מנקה איפה שממש קריטי מבחינת כמויות ולכלוך. לפעמים בערבי חג וחגים תחת ההגדרה של ניקוי במקומות קריטיים רובי ונונו מורה את העובדים לנקות גם באיזורי בתי כנסת ומקומות חשובים בעיר.
יוסי מסביר: “כעיקרון אני מתחיל בבוקר מוקדם עם רחובות שאני יודע שאנשים יוצאים משם וממהרים לעבודה ואין להם פתח אחר לצאת מהרחוב. אחרי זה אני עובר למקומות שאני ינקה שיש עומס אבל אני לא מפריע לאנשים לצאת מהרחוב וכל יום יש לי מסלול אחר בעיר. אבל יש רחובות שעוברים עליהם כל יום וכל רחוב והמכה שלו למשל אם זה עצים נשירים שמשירים בצורה משמעותית או רחובות שיש בהם בנייה.
יוסי קשוב ועירני מאוד גם לתנועת העוברים ושבים על המדרכה, שהזרם החזק של הגרניק שמייג’ור אוחז עלול מבלי כוונה להעיף לכיוון הולכי הרגל ליכלוך ואף להרטיב אותם.
“אני מסמן למייג’ור אבל לפעמים תוך כדי עבודה הוא לא שם לב ונגיד פתאום אישה יוצאת משער אני רואה אותה טוב יותר ממנו אז יש לי כאן שליטה בכפתור ואני מכבה לו את המים והוא כבר מבין”.
התקשורת החד כיוונית של יוסי עם מייג’ור היא בעזרת צפירות קצרות מהקבינה. מייג’ור כבר יודע לזהות מה יוסי רוצה ממנו מבלי שהעבודה תיעצר ויוסי מצידו מאושר שזכה בעובד כמייג’ור שהיגר מאריתראה לפני כשנתיים ועובד עם יוסי מזה כחודש וחצי.
כשאנחנו מדלגים מרחוב אחד לאחר מצטופפים יחדיו בקבינה, יוסי מרעיף על מייג’ור שבחים. “עד מייג’ור לא היו לי אנשים מקצועיים כמוהו..היו כאלה שהיו סוחבים את הגרניק ומשפריצים סתם מים. כבר חודש וחצי שיש לי גרניקיסט. בעבודה כזו צריך להיות גרניקיסט מעולה ומייג’ור הוא אלוף הגרניקיסטים. הוא אחראי, מתייצב כל יום לעבודה בשש וחצי והוא יודע את העבודה שלו ועושה אותה הכי טוב שיש. הוא מכיר כבר בדיוק איפה לרדת ומה לעשות ואיך לעשות. לא צריך להסביר לו אם אני עוצר את האוטו הוא יודע לאן ללכת, וגם איפה לא לשטוף. יש חנויות שלא רוצים שלא יתלכלך להם האוטו או החנות ומייג’ור יודע ומדלג עליהם. הוא משתדל יותר ממני לא להשאיר לכלוך.
למעשה הגרניקיסט הוא העניים של הנהג מאחורה, שם הוא לא יכול לראות.